Na co se při výběru a koupi pozemku zaměřit

 

Pokud uvažujete o koupi pozemku, v tomto článku najdete několik rad, které vám výběr a rozhodování jistě usnadní.

 

Možná chcete koupit nějaký pozemek pouze pro investici. Vzhledem k prakticky nulovým úrokům u bank stále platí, že koupě likvidního pozemku je dobrá volba a dobrý způsob uložení hotovosti. Pravidelné zhodnocení a jistotu přináší také investice do kvalitní zemědělské půdy.

 

Pokud si chcete pozemek pořídit, abyste na něm postavili dům, pak jsou následující tipy a rady určeny právě vám.

 

Než se pustíte do hledání.

 

Než začnete hledat vhodný pozemek, měli byste si ujasnit několik věcí. Především byste měli vědět, jak velký pozemek potřebujete a kde by se měl nacházet.

 

Pro stavbu řadového rodinného domu vám postačí pozemek o velikosti 250 – 300 m?, přičemž minimální šířka pozemku by měla být zhruba 7 metrů. Hodně ale závisí na poloze a na okolní zástavbě.

 

Pro samostatně stojící rodinný dům budete muset hledat pozemek o velikosti zhruba 500 m? a šířkou cca 16 metrů.

 

Na stavbu velkého stavení či vily budete potřebovat pozemek s minimálně 1000 m?.

 

Měli byste také vědět, v jaké lokalitě budete pozemek hledat. Jak daleko od civilizace chcete bydlet? Jak frekventované by mělo místo být a jaká by měla být jeho občanská vybavenost a dopravní dostupnost?

 

Až najdete pozemek, který se vám líbí.

 

Jakmile si vytipujete pozemek, je třeba zvážit všechny jeho atributy. Zřejmě budete chtít, aby hlavní štít domu byl orientován na jižní stranu. Bude to možné? Je třeba vzít v úvahu i tvar terénu a sklon svahu. Nebude něco bránit tomu, aby slunce svítilo i na zahradu?

 

Kde se pozemek nachází? Pokud je na kopci nebo v údolí, ve vyšší nadmořské výšce či u nějakého vodního zdroje, musíte počítat s tím, že zde bude chladněji. Je dobré vědět, že stromy váží vodu. Jinak stromy a ostatní zeleň brání větru, ale v jejich blízkosti bývá vlhčeji.

 

Ujistěte se, že se k pozemku dostanete i v dešti a za sněhu.

 

Zásadní je, aby se pozemek nenacházel v záplavové zóně.

 

Posoudit je třeba i kvalitu půdy, zda neobsahuje nadměrné množství podzemní vody, radonu apod. Kvalitu bydlení by snížila i přítomnost zdrojů záření v okolí, jako elektrárna, vysílač, vysokonapěťové vedení apod.

Zjistěte si, zda pozemek neleží v ochranném pásmu. Pokud ano, zjistěte si, za jakých podmínek a co lze na pozemku stavět.

 

U správců rozvodných sítí se informujte, jak je to s napojením pozemku na vodu, plyn, elektřinu, jak je to s přípojkou na distribuci tepla, příp. kolik vás to bude stát. Zeptejte se také, zda nejsou pozemkem vedeny kabely a potrubí. Pokud ano, zjistěte si kudy přesně vedou a jaká případná omezení z toho pro vás vyplývají.

 

Prohlédněte si místo v různou denní dobu – přes den, večer, a za různého počasí – za sněhu, za deště, za slunného dne. Ideální by bylo, kdybyste tak mohli učinit i pro různou roční dobu – na jaře, v létě, na podzim, v zimě.

 

Podle ceny pozemku můžete usuzovat na jeho atraktivnost. Mělo by platit, že čím je pozemek dražší, tím je zajímavější a naopak. Levněji můžete koupit například tehdy, když můžete ovlivnit změnu územního plánu, kdy se například z trvalého travního porostu stane stavební pozemek.

  

Prověření na úřadech

 

Na katastrálním úřadě si vyžádejte list vlastnictví a podívejte se, kdo je skutečným vlastníkem pozemku, zda pozemek není zatížen zástavním právem, věcným břemenem nebo jinými omezeními. Stejně tak si prověřte přístupovou cestu k pozemku.

 

Na obecním úřadě si nechte předložit k nahlédnutí územní plán. Stavební úřad nebo pověřený obecní úřad vám může vydat i územně plánovací informaci, ze které se dozvíte, za jakých podmínek je možné na pozemku stavět. Plánovací informace má platnost 1 rok od vydání.

 

 

Pomůžeme vám

 

S výběrem, koupí či s prodejem pozemku vám rádi a profesionálně pomohou naši zkušení makléři. Neváhejte nás kontaktovat.

Datum publikace: 25.5.2016

Více článků z kategorie Komentáře a analýzy

Ve zkratce

26.6.2017: Hypotéky v květnu 2017 GOFI indexy
Indexy s nižším LTV se změnily o pár setin nahoru. Naopaj indexy s vyšším LTV znatelně. Index GOFI 85 přidal 16 setin na 2,86%. Index GOFI 90 přidal 7 setin na 2,93%. Analýzu provádí firma GOLEM FINANCE. Vývoj hypoték v dubnu 2017, GOFI indexy. Vývoj hypotečních sazeb v květnu...

10.6.2017: Průměrná mzda v oboru nemovitosti v 1.čtvrtletí 2017
Průměrná mzda vzrostla o 1134 Kč neboli 4,8% meziročně, reálně pak  +2,3% na 24849 Kč. Pracovníků bylo meziročně o 0,8tis. více neboli +1,7% na 44, 2 tis. osob. Průměrná hrubá mzda v národním hospodářství ČR pak vzrostla o 5,3%, reálně pak +2,8% na 27889 Kč. Medián mezd...

8.6.2017: Čínský CIC holding koupil v Evropě nemovitosti za 12 mld. eur
A sice firmu pronajímající skladové a logistické areály v 17 zemích - Logicor od firmy Blackstone. Součástí portfolia je např. skladový areál Amazonu u Prahy a dalších téměř 14 mil. čtverečních ploch. Ptravděpodobně se jedná o jeden z kroků k realizaci nové podoby projektu...

7.6.2017: Vývoj hypoték v dubnu 2017, GOFI indexy
Index GOFI 70 přidal na 2,08% p.a. Index GOFI 80 má hodnotu 2,12%. Index GOFI 85 vzrostl na 2,42% p.a, index variabilních hypoték GOFI VAR 70 stagnoval na 2,47% p.a. Analýzu provádí firma GOLEM FINANCE. Vývoj hypoték v březnu 2017 GOFI indexy. Vývoj na trhu hypotečních sazeb v dubnu...

15.5.2017: Tržby realitních kanceláří a dalších v segmentu nemovitostí v 1.čtvrtletí 2017
Reálné očištěné tržby realitních kanceláří a správcovských firem klesly meziročně o 0,1% (bez očištění +1,2%). V oblasti pronájmu tržby vzrostly o 2,6% (bez očištění +3,9%). Celý segment nemovitostí vykázal přírůstek 1,8% (bez očištění +3,1%). Vývoj tržeb v...





Všeobecné obchodní podmínky | Kontakt: info@nemovitosti.org | Export z realitních software

Hledej:

 

Nemovitosti